جستجو
درمان شناختی رفتاری برای بزرگسالان لكنتي: آموزشی برای آسیب شناسان گفتا
 


شماره جاری: شماره های 50 و 49، بهار و تابستان 1398، صفحه 43- 38

نوع مقاله: ترجمه

نویسنده: معصومه باسی، کارشناس ارشد گفتاردرمانی، کارشناس گفتاردرمانی آموزش و پروش استثنایی مازندران E-mail: basie.masume@gmail.com

چکیده:

این مقاله در جستجوی ارتباط میان اضطراب و لکنت است، و مروري کلی بر راهبردهاي درمان شناختی رفتاری دارد که مي تواند توسط آسیب شناسان گفتار و زبان به کار برده شود. حمایت‌هاي زیادی از این ایده که بزرگسالان لكنتي، ممکن است نیاز به درمان شناختی رفتاری داشته باشند، مي شود. در ارتباط با همين موضوع، اول اين كه؛ تقریباً پنجاه درصد افراد لکنتي، ممکن است از اختلال اضطراب اجتماعی رنج ببرند، و برخورداري از يك تاریخچه رشدی سخت كه حاكي از ارتباطات دشوار با همسالان و آزار و اذيت ديدن است، احتمالاً در اين  موضوع تأثير می گذارد. کلیشه های موجود در جوامع عمومی باعث می شود، بزرگسالان لكنتي، در مواقع خاص، گاهی تجربه هایی داشته باشند که بر ترس آنها از ارزیابی منفی ديگران صحه بگذارد. همین مسئله منجر به این می شود که لكنتي‌هاي بزرگسال، اجتناب اجتماعی و شغلی قابل توجه ای داشته باشند که بر روي كيفيت زندگي آنها اثرگذار باشد. دوم اين كه؛ اخيراً در مطالعه‌اي گسترده در مورد كاربرد درمان رفتاري برای بزرگسالان لكنتي، شرکت کننده ها افرادی بودند که يك اختلال سلامت رواني از جمله اضطراب اجتماعی داشتند، و همین امر موجب رد ادعاهاي موجود در خصوص فوايد درمان رفتاري ‌شد. از طرفي، شواهد قابل دسترسی وجود دارند، مبنی بر این که درمان شناختی رفتاری مي تواند به شکل مؤثری اضطراب و اجتناب اجتماعی لكنتي هاي بزرگسال را کاهش داده، و میزان مشارکت آنها را در موقعیت های گفتاری روزمره افزایش دهد.
مؤلفه‌هاي درمان شناختی رفتاری که در اینجا معرفی می شود، برگرفته از مدلی است که به شكل گسترده‌اي در روانشناسي بالینی به کار می رود، و داده‌هاي حمایتی موجود مورد بازبيني و وارسي قرار گرفته اند. کارگاه هایی در زمینه درمان شناختی رفتاری وجود دارد که گفتاردرمانگرها  در آن شركت مي‌كنند. اصول درمان شناختی رفتاری، برای استفاده ساده و قابل فهم هستند.
از این رو، نویسندگان مقاله حاضر، معتقدند؛ آن دسته از آسیب شناسان گفتار و زبان كه آموزش هایی را در زمينه اجراي درمان شناختی رفتاری گذرانده‌اند، قاعدتاً بايد بتوانند، تکنیک هایی را که در این مقاله توصیف می شود، به کار برند.

   دانلود فایل : basi.pdf           حجم فایل 562 KB
پیوندها
آمار بازدید
 بازدید امروز : 15
 کل بازدید : 9129
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1