کشف شواهد تازه در تایید رابطه باکتری های روده و بیماری های روانی

سال ها مي گذرد که دانشمندان تلاش دارند، شواهد مستدل تری در رابطه با نقش باکتری های روده بر سلامت روان ارائه کنند. در واقع، آنها معتقد هستند که باکتری های منحصر به فرد درون روده هر شخص می توانند، اثری فوق العاده روی شرایط روانی و ابتلای او به افسردگی داشته باشند.

در همین رابطه دانشمندان، با انتقال باکتری های روده انسان به موش های آزمایشگاهی، اعلام کرده اند که به شواهد تازه ای دال بر وجود این ارتباط پی برده اند.

آنها با انتقال باکتری های جانوری که دچار استرس های اجتماعی بود، به موشی که چنین مشکلی نداشت، این پژوهش را انجام دادند، و در نهایت دریافتند که انتقال باکتری های روده از بدن جانور مبتلا به مشکل روانی به موش های سالم، نوعی تغییرات رفتاری را در آنها ایجاد کرده، و به این ترتیب دلایل بیشتری را در توضیح رابطه میان آلودگی باکتریایی و بیماری روانی ارائه کردند.

آنها همچنین، دریافتند که انتقال باکتری های روده ای از موش های مبتلا به استرس به بدن موش های سالم، باعث تشديد تورم مغزی در آنها می شود، و این تورم در واقع، اثر مستقیم استرس بوده است.

تحقیقات صورت گرفته قبلی در این رابطه نشان دهنده تفاوت باکتری های روده ای افراد مبتلا به اختلالات روانی و اشخاص سالم بود، و در ادامه، محققان پژوهش های مشابهی را روی جانوران هم انجام دادند که یافته های قبلی را تأیید می کرد. در تازه ترین پژوهش اما دانشمندان دریافتند؛ موش هایی که بیشتر در برابر استرس آسیب پذیر هستند، نسبت به موش های سالم، درصد بیشتری از یک باکتری خاص (کلسترییدیا) را در روده خود دارند.

اما برای انجام این آزمایش دانشمندان، مدفوع موش های مبتلا به استرس را به بدن موش های سالمی انتقال دادند که قبلا هیچگاه دچار استرس نشده بودند. موش های سالم نیز در ادامه، تغییرات رفتاری مشخصی را که با استرس در ارتباط بود، از خود به نمایش گذاشتند.

انتظار می رود که این تحقیق، مسیر را برای ارائه روش های درمانی تازه افسردگی هموار و استفاده از پروبیوتیک های حاوی برخی رشته های سودمند باکتری در داروهای روان‌‌‌درماني را امکانپذير کند.

 

 

پیوندها
آمار بازدید
 بازدید امروز : 30
 کل بازدید : 9144
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2