تشخیص دقیق نابینایی ناشی از دیابت با هوش مصنوعی گوگل

شرکت گوگل با بهره جستن از هوش مصنوعی خود در پروژه‌های مختلفی مثل علوم پزشکی قرار است دستاوردهای متعددی در سطح بین‌المللی ایجاد کند. در جدیدترین اخبار به دست آمده، هوش مصنوعی گوگل قادر است بیماری رتینوپاتی دیابتی را در بیمار تشخیص دهد.

اگر رتینوپاتی دیابتی به موقع تشخیص داده نشود و کسی به داد بیمار نرسد، موجب آسیب دائمی به چشم خواهد شد. بالغ بر ۴۱۵ میلیون بیمار دیابتی در سرتاسر دنیا به این عارضه دچار شده، و به علت قند خون بسیار بالای خود به صورت دائمی نابینا خواهند شد. این آماری است که مؤسسه ملی چشم در اختیار عموم قرار داده است.

کمپانی گوگل پس از مدت زمان نسبتا طولانی در شهر مادورای هندوستان، توانسته است الگوریتم جدید و پیشرفته‌ای در هوش مصنوعی‌اش تعبیه کند تا این بیماری را به راحتی تشخیص دهد. این بیمارستان از سال ۲۰۰۳ میلادی، به غربالگری بیماران رتینوپاتی دیابتی پرداخته و به همین علت گزینه مناسبی برای شرکت گوگل بود.

به هوش مصنوعی گوگل نزدیک به ۱۲۸ هزار عکس از چشم بیماران دیابتی ارائه شد تا الگوریتم هوش مصنوعی براساس تشخیص پزشک‌ها پیرامون این عکس‌ها شکل بگیرد. در نهایت، پس از مدت زمان بسیار طولانی در برنامه‌نویسی و یافتن الگوریتم، دو آزمایش بالینی برای آزمایش بهره‌وری هوش مصنوعی گوگل در تشخیص بیماری رتینوپاتی دیابتی صورت پذیرفت. جالب است بدانید هوش مصنوعی با دقت 5/97 درصد توانست از این آزمایش سربلند بیرون بیاید.

در سال‌های گذشته، گوگل دستاوردهای دیگری در صنعت پزشکی داشته است. به عنوان مثال، هوش مصنوعی گوگل این قدرت را دارد تا با دقت ۹۹ درصدی، سرطان پستان متاستاز یافته (گسترش توده سرطانی) را به درستی تشخیص دهد. شرکت  Deep  mind به عنوان شعبه لندن گوگل، پژوهشی جدید در زمینه چشم‌پزشکی با حمایت بخشِ خدمات و درمان ملی انگلستان راه‌اندازی کرده است تا علائم و نشانه‌های زودهنگام نابینایی را با برنامه‌نویسی یک الگوریتم پیشرفته و نوین دیگر کشف کند.

 

 

پیوندها
آمار بازدید
 بازدید امروز : 44
 کل بازدید : 9158
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1