تحریک عمیق مغزی ؛ راهکار چینی ها برای ترک اعتیاد

تحریک عمیق مغزی، فرایندی است که در آن نوعی محرک عصبی شبیه به ضربان ساز برای اثرگذاری بر نواحی خاصی از مغز مورد استفاده قرار می گیرد. البته هنوز فواید این روش به صورت کامل مشخص نشده، اما تحقیقات اولیه حکایت از آن دارند که این روش می تواند در درمان طیف وسیعی از اختلالات عصبی نظیر پارکینسون، آلزایمر و افسردگی مفید واقع شود.
حالا محققان در چین با کاشت دستگاه تحریک مغزی عمیق درون سر افراد، تلاش دارند اعتیاد آنها به "مت آمفتامین" را از بین ببرند. این فرایند که در بیمارستان Ruijin شانگهای در حال انجام است، در نوع خود اولین محسوب می شود. گفته می شود؛ هم اکنون تلاش هایی برای استفاده از روش مذکور به منظور ترک اعتیاد به مواد مخدر نیز در حال انجام است.
براساس گزارشی که " آسوشیتدپرس"، در این باره منتشر کرده، با وجود آنکه تلاش های غرب برای استفاده از تحریک عمیق مغزی به منظور ترک اعتیاد راه به جایی نبرده است، چین حالا به مرکزی برای این پژوهش ها بدل شده است. یکی از چالش های محققان در جوامع غربی، استخدام بیمارانی است که حاضر باشند این شیوه روی آنها اجرا شود. اما در چین که تاریخچه ای طولانی و البته جنجالی در زمینه جراحی مغز به منظور ترک اعتیاد دارد، دولت و سازندگان محصولات پزشکی حاضر هستند، هزینه های لازم را برای تحقیقات در این زمینه بپردازند.
یکی از بیمارانی که این شیوه درمانی روی او انجام شده است، در این باره به " آسوشیتدپرس" گفت:
« این دستگاه واقعا سحرآمیز است. پزشک آن را تنظیم می کند تا حس خوبی داشته باشید، و این‌گونه می شود. اگر هم بخواهد آن را طوری تنظیم         می کند که عصبی شوید، و درست همین اتفاق رخ می دهد. این دستگاه کنترل خوشحالی، خشم، غم و لذت شما را در دست دارد .»
در مقاله مذكور اعلام شده که این فرایند در ماه اکتبر انجام گرفته و از آن زمان تاکنون، بیمار به سراغ "مت آمفتامین" نرفته است.
البته این اولین باری نیست که از این روش برای مقابله با اعتیاد استفاده می شود. چندی پیش محققان دانشگاه شیکاگو از پلتفرم اصلاح ژن "کریسپر" برای ویرایش DNA مربوط به سلول های پوستی یک موش استفاده کردند تا آن را در برابر اعتیاد به کوکائین مقاوم نمایند. با این حال، اما این تحقیق هنوز به نقطه خوبی که بشود آن را روی انسان پیاده کرد، نرسیده است.
این پیشرفت های علمی تصویری از آینده را پیش رویمان ترسیم می کنند و از احتمال های مختلف برای بهبود زندگی می گویند. و به همین خاطر بسیار هیجان انگیز به نظر می آیند. با این حال، اما یک موضوع پیچیده در این باره وجود دارد و آن اخلاقیات است. تا زمانی که مطالعات فراگیر و جامعی در رابطه با اثرات و پیامدهای این روش روی انسان صورت بگیرد، و سودمندی آن به طور کامل اثبات گردد، می‌توانیم امیدوار باشیم که روش های درمانی روی این بیماران با نهایت احتیاط انجام بگیرند.

پیوندها
آمار بازدید
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 9106
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1